Domů

Přihlášení

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Nekalé jednání společnosti M&M Reality aneb pozor na smlouvu o smlouvě budoucí

 

Rád bych tímto článkem chtěl upozornit všechny potenciální kupce nemovitostí a to především budoucí zákazníky realitní společnosti M&M. Jakmile je uzavřena smlouva o smlouvě budoucí, realitní kancelář od kupujících dává ruce pryč. Samozřejmě až po zinkasování provize. Potom už nezáleží na tom, že prodávající smlouvu poruší a Vy jste nuceni od smlouvy odstoupit. Jednoduše nemáte ani nemovitost a ani zpátky peníze, které jste dali realitní kanceláři.

Vše je totiž ovlivněno bodem rezervační smlouvy:

(2.2) V případě, že Zprostředkovatel obstará pro Zájemce reálnou a možnou příležitost k uzavření Zprostředkovávané smlouvy mezi Zájemcem a Převodcem, je Zájemce povinen zaplatit Zprostředkovateli provizi uvedenou v Bodě V. (viz. strana č. 1) (dále jen „Provize“). Za zaplacení Provize Zájemcem se považuje i započtení částky ve výši odpovídající Provizi oproti Rezervační záloze.

Proto všem radím takovou smlouvu nepodepisovat nebo trvat na tom, aby v případě porušení Zprostředkované smlouvy (za což se považuje i smlouva o smlouvě budoucí nebo kterákoli jiná) prodávající stranou, musela realitní kancelář vrátit rezervační zálohu.

Celý náš příběh:

Naše peripetie s realitní společností M&M začaly v lednu roku 2013. Čekali jsme přírůstek do rodiny, a abychom si už nemuseli shánět jiný a větší pronájem, rozhodli jsme se koupit si bydlení vlastní. V té době jsme si s manželkou všimli rodinného domu v obci Bučovice, jehož cena byla 1 400000,- Kč. Nabízený byl pobočkou M&M v Kroměříži, kterou vede pan Bystroň. Dům v té době vlastnila společnost CK Finance.

Dům jsme si byli s manželkou 2x prohlédnout a byť byl lehce vybydlený, jelikož si původní majitelé odvezli před exekucí, co mohli, tak se nám líbil hlavně, co se rozlohy týče. Po druhé prohlídce jsme domluvili schůzku, kde měla být podepsána rezervační smlouva a smlouva o smlouvě budoucí.

Ale ejhle, v den, kdy jsme měli jet podepsat smlouvy do Kroměříže, jsem z náhledu do katastru nemovitostí zjistil, že na domu je nově započaté řízení týkající se zástavního práva od Finančního úřadu. Vlastník domu totiž zapomněl zaplatit daň z převodu nemovitosti. To bylo první varování, abychom od domu dali ruce pryč. Bohužel při hovoru s realitní kanceláří M&M jsme byli ujištěni, že podobné věci se stávají a že to rozhodně není problém. Vše mělo být ošetřeno ve smlouvě.

Dojeli jsme tedy do Kroměříže a smlouva byla upravena tak, aby:

 

  •             částka, která jde do advokátní úschovy, mohla být použita na vyplacení zástavního práva s tím, že zbytek dluhu vůči Finančnímu úřadu uhradí prodávající ze svých zdrojů
  •             daň z převodu nemovitosti, kterou jsme původně měli platit my, zaplatí prodávající (na to totiž měly být peníze z úschovy původně určeny)

 

Tyto body jsou ve smlouvě nestandardní. Nyní už to víme. Nicméně byli jsme opakovaně panem Bystroněm z M&M ujištěni, že s tím nebude žádný problém. Prý s CK Finance běžně obchoduje a vždy šlo vše hladce. Bláhově jsme uvěřili a začaly běžet 2 měsíce určené smlouvou o smlouvě budoucí pro finalizaci celé transakce.

Po podpisu smlouvy jsme si začali vyřizovat hypotéční úvěr. Vše jsme dotáhli do stavu, že se čekalo pouze na to, až prodávající smaže dluh u Finančního úřadu. No ano, nedočkali jsme se… Zoufalé volání do realitní kanceláře, že s koupí nemovitosti se stále nic neděje vyznělo vždy do ztracena. Oni své peníze měli, tak už neměli důvod se starat.

Prodávající strana nebyla schopna dluh uhradit a když se blížily 2 měsíce od podepsání smlouvy, tak nám náš známý advokát vypracoval dodatek smlouvy, který platnost celé smlouvy prodlužoval o další měsíc. Samozřejmě k uhrazení dluhu prodávající stranou nedošlo a tak jsme smlouvu o smlouvě budoucí vypověděli.

Následně jsme vyzvali jak realitní kancelář, tak prodávajícího k vrácení dlužných částek. Prodávající nám sdělil, že považuje vypovězení smlouvy za neodůvodněné a neuznává jej. Realitní kancelář nám následně oznámila, že oni udělali vše, k čemu se zavázali a peníze nám také nevrátí.

Po několika dopisech s prodávajícím podal náš právník žalobu na prodávající stranu. Soudní spor jsme 10. 12. 2013 vyhráli a máme právo na vrácení peněz, které nám dluží prodávající strana. Ta se samozřejmě k ničemu nemá a v průběhu ledna jsme byli nuceni zahájit exekuční řízení v této věci.

S výsledkem soudního řízení jsme samozřejmě obeznámili i realitní kancelář M&M. A jak jinak než marně. Opět nám s odvoláním na bod rezervační smlouvy 2.2 oznámili, že peníze jsou jejich a vracet je nebudou. Proto se prosím vyhněte realitní kanceláři M&M obloukem. Nebo minimálně trvejte na změně rezervační smlouvy. V opačném případě totiž budete o několik desítek či stovek tisíc lehčí a navíc nebudete mít ani vysněnou nemovitost.

David Rohlík

 

 #

Zkušenost s M + M reality holding

Jedná se o realitku, která se za účelem zisku neštítí vydírání, podvodů ajiné trestné činnosti. Vřele doporučuji, pokud chcete pořijít přin zprostředkování prodeje nemovitosti o desetitisíce až statisíce korun.

 
 #

Negativní zkušenosti s mm reality

Vaše zkušenost zcela odpovídá mému dojmu při prohlídkách bytů na pronájem s mm reality. 

Ačkoliv jsem v protokolu o prohlidce výslovně preskrtl souhlas se zasíláním spamu, ignorovali to a spam zasílají. Stejne tak když jim člověk pošle jen dotaz na nějaký inzerovaný byt. Bez jakéhokoli souhlasu začnou zasílat spam a to nejen emaily, ale také sms.

To mi stačilo abych nabyl dojmu neserioznosti a nabídkám od nich se vyhýbám. Vase zkušenost můj dojem potvrzuje.

 

Galerie Zonerama